Co to jest Journaling?
Prowadzenie dziennika, czyli tzw. „journaling”, staje się coraz bardziej popularne wśród osób poszukujących sposobu na zwiększenie świadomości, umiejętności kontrolowania emocji i poprawę zdrowia psychicznego. Ale skąd się wzięło to zjawisko i jak zacząć swoją przygodę z dziennikiem?
Już w XX wieku dzienniki stały się popularnym narzędziem w psychoterapii, szczególnie w podejściu psychodynamicznym i poznawczo-behawioralnym. Zaczęto dostrzegać terapeutyczną wartość zapisywania myśli i uczuć jako sposobu radzenia sobie z traumą, stresem czy konfliktami wewnętrznymi.
Jak pisać dziennik?
W dzienniku możesz zapisać wszystkie swoje myśli, uczucia, doświadczenia oraz refleksje. Prowadzenie dziennika to indywidualna praktyka, więc nie ma jednej właściwej metody. Niemniej jednak, oto kilka wskazówek:
Monitoruj własne sny, aby być w kontakcie ze swoją podświadomością. Następnie pomyśl, jakie przypisujesz temu znaczenie? Co podświadomość chce Ci powiedzieć? Co czujesz w związku z nim?
Prowadź dziennik wdzięczności. Za co dzisiaj lub w ostatnim czasie jesteś wdzięczny/a sobie, innym ludziom, światu? Poczucie wdzięczności prowadzi do odczuwania szczęścia, radości i uczy pozytywnego myślenia.
Wyznaczaj cele i dąż do realizacji. Obserwuj ścieżkę rozwoju własnych celów. Odpowiedz sobie na pytania: Co przybliża mnie do osiągnięcia celów, a co oddala? Co mnie motywuje? Jakie są kolejne etapy?
Zapisuj swoje uczucia i emocje związane z konkretnym doświadczeniem. Ta praktyka bywa oczyszczająca, redukuje poziom stresu, poprawia samopoczucie i odporność psychiczną. Umiejętność obserwowania, nazwania swoich uczuć zwiększy Twoją inteligencję emocjonalną. Emocje są naszymi drogowskazami. Pamiętaj, że nie ma złych emocji, są tylko te trudne, które pokazują nam co jest w nas do przepracowania.
Prowadź Bullet Journal. Jest to bardziej artystyczna forma prowadzenia dziennika. Możesz w nim stworzyć mapę marzeń, rysować obrazki, wklejać zdjęcia, tworzyć tabelki i inne wizualne formy, które pomogą Ci odzwierciedlić Twoje myśli i uczucia.
Prowadź Progresownik, czyli dziennik rozwoju osobistego. Dziennik ten zawiera gotowe zadania i przeprowadzi Cię przez najistotniejsze pytania z różnych ścieżek Psychologii. Pracując z Progresownikiem wzmocnisz poczucie własnej wartości, skuteczności, asertywność, inteligencję emocjonalną i wiele innych cennych mentalnych zasobów niezbędnych do realizacji Twojego potencjału. Aby dowiedzieć się więcej o terapeutycznej i wzmacniającej mocy dziennika, zapraszamy do odwiedzenia sklepu Selfwise.
Odkryj, co działa dla Ciebie najlepiej i doświadczaj pozytywnych efektów z prowadzenia dziennika. Wybierz stały moment w ciągu dnia lub tygodnia, który poświęcisz na pisanie. Pozwól, aby Twoje myśli swobodnie płynęły na papier. Traktuj siebie z miłością i zrozumieniem. Nawet kilka minut dziennie może już przynieść znaczące korzyści.
Jakie są zalety prowadzenia dziennika?
Badania naukowe dowodzą pozytywny wpływ prowadzenia dziennika na zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne. Oto kilka korzyści z Journalingu:
Zmniejszenie stresu, lęku – Badani wykazali mniejsze objawy depresyjne i lękowe już po pierwszym miesiącu regularnego prowadzenia dziennika. Bycie w kontakcie ze swoimi uczuciami, emocjami pomaga je przepracować i uwolnić. Zapisywanie tego, co nas niepokoi, pozwala zorganizować myśli i spojrzeć na problemy z innej perspektywy.
Rozwój uważności – Opisywanie swoich emocji i doświadczeń rozwija uważność. Uważność na to co było, ale też na to co będzie. W codziennych sytuacjach możesz świadomiej reagować i podejmować decyzje.
Wzrost inteligencji emocjonalnej – Bycie w kontakcie ze swoimi emocjami, a dokładniej zauważenie, zrozumienie i zarządzanie nimi zwiększy Twoją inteligencję emocjonalną. Często spotykamy się z nadmiarem informacji z zewnątrz i bywamy przebodźcowani. Te informacje przeszkadzają, aby skierować swoją uwagę do wewnątrz. Dlatego też warto dać sobie to wspaniałe narzędzie jakim jest Journal, aby móc skoncentrować się na sobie.
Rozwój kreatywności – Pisanie daje przestrzeń do wyrażenia siebie. Poszukiwanie nowych tematów, sposobów zapisu czy rysowania stymuluje kreatywność.
Lepsza organizacja i realizacja celów – Prowadzenie dziennika może pomóc w planowaniu dnia, ustawianiu priorytetów i monitorowaniu postępów w realizacji celów. To co zostało zapisane na kartce papieru ma większą szansę na urzeczywistnienie.
Samopoznanie i/lub samodoskonalenie – Regularne zapisywanie myśli pomaga lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje, reakcje i przekonania. Możesz zauważyć i pracować nad powtarzającymi się schematami, ograniczającymi przekonaniami, a z trudnych doświadczeń wyciągnąć dla siebie lekcję.
Autoterapia – Pisanie dziennika może przyjąć formę autoterapii. Wzrost świadomości może spowodować zmianę zachowań i nawyków. Jeśli tylko podejmiesz taką decyzję i zaangażujesz się w proces. Ponadto, bycie w bliższym kontakcie z samym sobą często prowadzi do tego, że zaczynamy zwracać uwagę na własne potrzeby i interesować się również innymi praktykami “selfcare”.
Podsumowanie
Journal to więcej niż dziennik – to droga do dobrostanu, samouzdrawiania i poczucia szczęścia. W dodatku metoda jest prosta, przyjemna i dostępna dla wszystkich. W połączeniu z odpowiednimi narzędziami, takimi jak „Progresownik”, może stać się bezcennym wsparciem w drodze do rozwoju osobistego i wewnętrznej równowagi. Daj sobie to, co dla Ciebie najlepsze.